Písničky z dob, kdy jsem toho měl více před sebou, než za sebou (9. pokračování)

11.04.2021 12:52

Písničky z dob, kdy jsem toho měl více před sebou, než za sebou (9. pokračování)

Dnešní pokračování písniček z dob, kdy jsem toho měl více před sebou, věnuji 60. výročí letu prvního člověka do vesmiru.

12.3. 1961 někdy před polednem středoevropského času školní rozhlas přerušil naše vyučování a oznámil nám, že nad hlavou nám létá (letěl ?) sovětský kosmonaut Jurij Gagarin. Samozřejmě jsme všichni „zvedli své pohledy nahoru“, abychom ho zahlédli, ale já jsem seděl v řadě lavic u dveří a ještě na pravém sedátku, měl jsem blbý úhel výhledu, takže jsem ho tenkrát nezahlédl. Seznámil jsem se s ním až o 16 dní později v Žitné ulici, kde jsme se potkali. Já kráčel v útvaru čerstvě ošátkovaných pionýrů z Muzea Klementa Gottwalda a on projížděl Prahou v kabrioletu. Zamávali jsme na sebe. Já si to setkání pamatuji dobře, jestli si ho zapamatoval Jurij, to nevím a už nikdy jsem neměl příležitost se ho na to zeptat.

Takže k tomu 60. výročí, kdy člověk překročil sílu zemské tíže, co mu nohy víže a odletěl si do vesmíru, věnuji onu notoricky známou „Dobrý den, majore Gagarine“. 

A když už jsme u těch písní kosmických, připojím pár dalších.

Druhá písnička s kosmickou tematikou, která mne v oněch letech zaujala, je skladba věnovaná telekomunikačnímu satelitu Telstar, který jako první zprostředkovával komunikaci včetně televizního signálu mezi americkým kontinentem a světem. Díky němu jsem mohl například sledovat přímý přenos pohřbu amerického prezidenta J:F.Kennedyho v listopadu o dva roky později z našeho televizoru Tesla 401 z Washingtonu až u nás na Pankráci.

Instrumentální skladba „Telstar“ v podání skupiny The Tornados dosti věrně zachycuje všelijaké kosmické šumy a výpadky, kterými se přenosy přes Telstar vyznačovaly. Zaposlouchejte se do skladby „Telstar“, kterou nahrála skupina The Tornados a pokuste se odhadnout, jak byly tyto zvukové efekty při nahrávání skladby dosahovány. 

Uhodli jste, jak byly získávány ty kolísárny nahrávky a „kosmické šumy? Kolísání bylo dosaženo přibržděním a popohnáním magnetofonového pásku, to je jednoduché. Ale co ty „kosmické šumy? Nic? Takže ještě jednou!

No, dobře, tak to prozradím. Imitace „kosmických šumů“ je nahraný zvuk spláchnutí vody v míse na studiovém záchodě, které bylo nahráno a do skladby vloženo pozpátku.

Písně kosmické u nás nepsal jen Jan Neruda, ale také v zlatých šedesátých i Karel Svoboda. Takto oslavil spolu se skupinou Mefisto skladbou „Start Gemini“ start Gemini. 

A protože důležitější, než start kosmické lodi, je její návrat, zakončíme dnešní vzpomínání na písničky z dob, kdy jsem toho měl více před sebou, než za sebou, skladbou téhož Karla Svobody a téže skupiny Mefisto s názvem „Návrat Gemini“, oslavující, jak jinak, návrat Gemini. 

Zdraví a přeje zdraví

Jirka B.

 

Diskusní téma: Písničky z dob, kdy jsem toho měl více před sebou, než za sebou (9. pokračování)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek