A jak to bude dál?
A jak to bude dál?
Bez ohledu na výstupy a výsledek informační války se začíná formovat výsledek reálné války horké. Přes veškerá heroická vítězství ukrajinské armády, o níž nás informovala média stejně, jako o bezradnosti a porážkách armády ruské, dosahuje Rusko cílů, které si vytýčilo. V podstatě jde o obsazení celého Donbasu s určitým přesahem, pozemní spojení Krymu s Doněckem a Luhanskem, odříznutí Ukrajiny od kontaktu s Azovským a Černým mořem, možná obsazení Oděsy a navázání dotyku s tzv. Podněsterskou republikou a nastolení hraniční čáry Oděsa – Krivij Roh – Dnipro – Charkov, obsazení energetických ukrajinských zdrojů a obklíčení Kyjeva.
Držení těchto cílů je pro Rusko určitým podkladem pro vyjednávání a prosazení svých podmínek pro ukončení války na Ukrajině, tedy jak publikoval ruský prezident Putin při jednání s izraelským premierem Naftali Bennetem, jsou to podle media Jerusalem Post cituji: „Předpokládá se, že (Zelinskyj ) bude nucen vzdát se sporného regionu Donbas, oficiálně uznat proruské disidenty na Ukrajině, zavázat se, že Ukrajina nevstoupí do NATO, zmenšit svou armádu a vyhlásit neutralitu. Pokud návrh odmítne, výsledek může být hrozný: zemřou tisíce, možná desetitisíce Ukrajinců a je vysoká pravděpodobnost, že jeho země zcela ztratí nezávislost.“ (konec citátu). Dále Jerusalem Post na základě informací z jednání Putin – Bennet uvádí, že pokud Zelinskyj podmínky přijme , cituji:„Zelenskyj může posílit nezávislost Ukrajiny, ale bude muset zaplatit vysokou cenu, uvedly zdroje.“. To znamená, že Zelinskyj je pro Rusy nadále akceptovatelný coby ukrajinský prezident a jeho odstranění není ruskou prioritou.
Domnívám se, že konečný územní výsledek by v případě přijetí ruských podmínek bylo odtržení Luhanska a Doněcka v hranicích regionů a propojení těchto území pozemní cestou s Krymem.
Politicky by byl zachován Zelenského režim na zbylém území Ukrajiny patrně do příštích voleb, které by rozhodly o setrvání Zelenského a jeho strany u moci, či o politické změně. Na dodržování dohodnutých pravidel by patrně dohlížely a garantovaly je mezinárodní orgány s účastí Ruska, patrně Turecka, či Izraele a Číny, zástupců EU a Spojených států. Nějaký podobný orgán by asi organizoval podíly na rekonstrukci poválečné Ukrajiny.
Podle diplomatů, vojenských, politických a ekonomických expertů je v současnosti rozhodnutí o směru řešení ukrajinské války a ukrajinské krize obecně na straně ukrajinského prezidenta Zelenského. Ten by měl tváří v tvář realitě situace rozhodnout, zda zastavení bojů a zabránění ztrát na životech, zdraví a majetku Ukrajiny je pro Ukrajinu a Ukrajince přijatelným zájmem a řešením, byť za cenu reálných ztrát jak územních, ekonomických a sociálních, nebo zda dál pokračovat v boji s ideou, že tento boj je v zájmu Ukrajinců a Ukrajiny a zhodnotit, jestli je reálné tímto bojem dosáhnout jejich prospěchu.
Osobně se domnívám, že ruská vojska dosud postupovala v měkčí verzi bojů, snažila se minimalizovat lidské a ekonomické ztráty Ukrajiny, neboť devastace Ukrajiny a Ukrajinců není jejich zájmem a v současné chvíli bojově „vyčkává“ na výsledek Zelenského rozhodnutí. V případě odmítnutí ruských podmínek pro ukončení války bude zřejmě ruská armáda postupovat tak, aby dosáhla svých cílů forzírovanou silou.
Bude to těžké rozhodnutí, které ukáže, zda je Zelenský opravdový státník, nebo zda je jeho počínání jen pokračováním jeho seriálové role.
Zdraví a přeje zdraví
Jirka B.
Diskusní téma: A jak to bude dál?
Nebyly nalezeny žádné příspěvky.