Viva la pappa col pomodoro, aneb po česky Prečo lečo

17.08.2022 16:07

Viva la Papa col pomodoro, aneb po česky Prečo lečo

Jisté indicie naznačují, že letos přijde zima brzy a že bude tuhá. Alespoň dva příklady, které mne k tomu vedou. Letos vše dozrává tak nějak trochu dříve. Například naše lískové oříšky. Každý rok na začátku školního roku svádíme lítý souboj „kdo s koho“ s veverkami o jejich úrodu. Typicky to vypadá tak, že jednoho rána se podívám na lísku a oříšky jsou pryč. Veverky je během jedné noci sklidí. Letos se tak stalo již před týdnem. Veverky tuší, že zima přijde brzy a že bude krutá. Zásobují se.

Druhou indicii o brzkosti a tuhosti zimy sleduji z počínání ukrajinské armády a komentářů ukrajinského prezidenta a vojenských veličin. Slibují brzkou ofenzivu a drtivé vyhnání Rusů již brzy. Patrně zvolili osvědčenou taktiku a strategii, kterou Kutuzov porazil Napoleona a sovětští maršálové Hitlera. Jejich vítězný tah tehdy spočíval v tom, že vpustili nepřátelská vojska hluboko na své území a pak jen počkali, až přijde zima. Pomohl jim spojenec generál Mráz. Takže zatím na Ukrajině probíhá ona I. fáze, vylákání nepřítele hluboko na vlastní území a nyní čekají na mráz. Ale podle zpráv našich medií na ukrajinskou ofenzivu prý nebudeme dlouho čekat.

Chtěl bych ale upozornit, že tato taktika a strategie není univerzální, jak se přesvědčila vojska Egypta, když si v červnu 1967 za Šestidenní války pustili Egypťané Izraelce na Sinai a levý břeh Suezu a posléze v jon-kipurské válce dále ke Káhiře a pak marně čekali, až udeří Mráz. (Vtipná vložka: Dopis Nasera Brežněvovi: "Vaše rakety typu země - vzduch se osvědčily. Pošlete také nějaké rakety typu země - letadlo!".)

Takže abych to shrnul a pokračoval: zima asi přijde brzy a bude tuhá. Plynu málo a jako elektřina asi neúnosně drahý. Shrnuto: tma, zima a hlad. A už se pomalu dostávám k vysvětlení nadpisu.

Letos jsem zasadil rajčata dědičné odrůdy „Býčí srdce“ v hojném množství a tam, kam nedolehne plíseň bramborová z pozemku souseda. Tudíž úroda dost slušná. A tak, až se zima zeptá, co jsem dělal v létě, odpovím, že kromě přípravy dřeva a papírových briket na topení jsem také sklízel a zavařoval rajčata k snědku. Zavařuji toho více, ale letos jsem se zaměřil na ta rajčata, takže v současnosti zavařuji lečo, neboť kromě rajčat se urodily i papriky a chystám se zavařovat samotná rajčata, nebo z nich připravit passatu.

Proč právě tento sortiment? Jednak se urodily suroviny a jednak bych mohl žít jen o paprikách a rajských. A také proto, že taková rajská polévka je jednoduchá, nenáročná, levná, zasytí. A možná, že se rajská polévka zapíše do české historie stejně, jako se zapsala do historie italské. Za doby I. světové války, stejně, jako za dalších italských hladomorů, byla rajská polévka „pappa col pomodoro“ pro mnohé Italy záchranou před smrtí hladem. Proto se také dostala do slov stejnojmenné písně, kterou můžete znát v podání Rity Pavone. V písni se polévka oslavuje jako něco, co Italům naplnilo žaludky, takže se nemuseli bouřit a svrhávat vrchnost. Já si sobně myslím, že naše současná vrchnost by si odchod ze scény zasloužila, ale snad se tak stane demokratickou cestou prostřednictvím evolučních změn.

Takže v naději klidného pádu vlády do propadla dějin na základě demokratických postupů přispěji receptem na „pappa col pomodoro“:

Základem jsou rajčata.Samozřejmě, že čím kvalitnější, tím lepší. Obávám se ale, že při očekávané bídě budeme brát vše, co bude k mání. Takže můj recept bude možná trochu prostý, či rustikální.

Na oleji osmažte nakrájenou cibuli, přidejte množství pokrájených rajčat přiměřené počtu porcí a poduste, přidejte propasírovaný česnek, osolte a opepřete, počkejte, až směs pustí šťávu a vařte na staženém ohni, přičemž hustotu korigujte trochou vody, či protlaku dle potřeby. Máte-li dojem, že je rozvar hotový, přidejte v přiměřeném množství natrhané pečivo, nejlépe veku, toustový chléb, starý rohlík, nebo normální chléb, nejlépe zbytky starého, které zbavíte kůrek a natrháte na kousky. Ještě pár minut vařte, dokud se pečivo nerozplizne. Pak vypněte plamen a přidejte třeba bazalku, oregano, provensálské koření, či něco podobně středomořského a nechte odstát. Vznikne kašovitá hmota s „obláčky“ pečiva uvnitř. U nás proto té polévce říkáme familierně „obláčková“. Možno při servírování na talíři zakápnout olejem, přidat máslo, či lžičku bílého jogurtu. Dobrou chuť!

Doufám, že v zimě budu moci užívat konzervované suroviny hlavně z možnosti, nikoli jen z nutnosti. A pokud to bude opravdu z nutnosti, protože bude tak draho, že lidé na zboží finančně nedosáhnou, pak holt mám v záloze ještě ty veverky-zlodějky a naše oříšky v jejich hnízdě. Takže příště možná budou tématem recepty z těch veverek.

Pappa col pomodoro v podání Rity Pavone k poslech zde.

Zdraví a přeje zdraví

Jirka B.

 

Diskusní téma: Viva la pappa col pomodoro, aneb po česky Prečo lečo

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek