Už jsem z Rumunska doma, aneb co jsem cestou viděl

12.07.2017 20:25

Už jsem z Rumunska doma, aneb co jsem cestou viděl

Přijel jsem už v pondělí odpoledne, ale dva dny jsem nic nepsal. Jednak jsem doháněl resty, jednak jsem sledoval, zda pauza ve psaní bude mít stejný algorytmus, jako jsem popisoval zde: https://karel-blog.webnode.cz/news/dobry-den-prsa-ven-aneb-prazdniny-zacinaji/ .

Po napsání článku návštěvnost a čtenost výrazně stoupne, aby za dva dny obé kleslo, pak je dva dny dolní sedlo, poté se dostaví abstinenční příznaky čtenářů a ač není žádná nová publikace, návštěvnost i čtenost začne stoupat a nového příspěvku lační čtenáři začínají znovu číst již dávno publikované. Funguje to. Nyní jsme ve fázi opětovného abstinenčního stoupání čtenosti i návštěvnosti.

A teď již k tomu, co jsem cestou do Rumunska na Transalpinu a Transfagaraš a zpět domů viděl.

Tak viděl jsem hlavně tu Transalpinu a Transfagaraš, což jsou jedny z nejkrásnějších vysokohorských silnic nejen v Evropě, ale i na světě. První dal postavit král Karol II, druhou prezident Ceausescu. Více podrobností a fotodokumentaci k oběma cestám si můžete vyhledat na googlu.

K tomu Ceausescovi. Čím více jezdím po Rumunsku, tím více zjišťuji, kolik se toho v Rumunsku za Ceausescovy éry vybudovalo. Odměnou mu pak byly kulky „revolucionářů“ v prosinci 1989. Asi na své soudce a katy něco věděl, tak mu museli fofrem zavřít hubu. Byla by ten „soud“ směšná fraška, kdyby to nebyl zločin. Zde je záznam části „soudního procesu“ v kasárnách v Targovišti : https://www.youtube.com/watch?v=ZdOuNI9YkZs  . Pokud byste chtěli vidět více, lze nalézt na youtube po zadání vyhledávání Ceausescu execution a přihlášení.

Mnohé z toho, co bylo za Ceausesca vybudováno, nebo co tehdy produkovalo, bylo po revoluci v roce 1989 zničeno, rozkradeno, zlikvidováno. Při popisované cestě jsem například, kromě jiných zdevastovaných objektů, viděl zavřené a zničené hutě v Hunedoaře. Do výše trčí chátrající  výrobní objekty, na kolejích rezaví keři zarůstající železniční vagony, dosud naplněné železným šrotem. Hutě zlikvidovala po staletém provozu, stejně jako hutě na Ostravsku, firma Arcelor Mittal. Obživu ztratilo 86 tisíc obyvatel. Část emigrovala, část živoří v radioaktivitou z po revoluci dováženého australského uhlí zamořené lokalitě. Radioaktivita zvýšila jednak úmrtnost zdejších na rakovinu, jednak zničila schopnost půdy vyprodukovat alespoň základní obživu pro místní v podobě ovoce a zeleniny.

Když takové věci vidíte a poznáte souvislosti, pak vám dojde, že ono „osvobození od nesvobody a nedemokracie“ Západem nebylo nic jiného, než podnikatelský záměr, jak nejdříve získat odbytiště pro západní veteš, poté zlikvidovat konkurenci a nakonec vnutit nám předražený nekvalitní západní šunt. Žádná svoboda a demokracie, manipulace a porobení si.

S výše uvedeným souvisí i další zkušenost. Za ty čtyři dny cesty nebylo dne, kdy bychom nepotkaly vojenské konvoje jedoucí na východ. Němci, Američané, Rumuni, Maďaři atd, atd, atd. Celkem tam je 25 000 vojáků a tři tisíce vojenských vozidel z asi 26 zemí. Kromě letadel a lodí. V oblasti Maďarska, Rumunska a Bulharska, stejně, jako na Ukrajině a v Černém moři probíhají a probíhat budou ještě pár dalších měsíců, jak pozemní, tak letecké, tak námořní manévry. Je evidentní, že jsou namířeny proti Rusku. Slovy amerických propagandistů se opět ruská vojska přiblížila k základnám NATO a jejich spojenců a to chce patřičnou odpověď. Kdysi byly v pražských tramvajích na oknech nalepeny výchovné letáčky. Jeden nesl text: „Kdo si hraje se zbraní, určitě se poraní!“. Tam, kde je takováto koncentrace vojsk a u mnohých i vůle po konfliktu, snadno se může stát, že neopatrný třeba i náhodný incident „kulkou přes lopatky“ ( nebo snad „lopatkou přes kulky“?) může rozpoutat konec světa. Fakt se mi nechce umřít proto, aby si nějací američtí zbrojaři vydělali a pak se v apokalypse zbraní soudného dne vypařili a já s nimi. No, copak já, já už mám odžito, ale mám potomky, kteří si to také nezaslouží. Vy a vaše děti a vnuci snad ano?

S prvním i druhým souvisí i to třetí. V Maďarsku jsem viděl ten diskutovaný Orbánův protisorosovský bilboard „ Nedopusťte, aby se Soros smál naposledy!“. Orbán nemá rád finančního spekulanta Sorose, Soros jeho. Já mám raději Orbána, než Sorose. Už jen proto, že Soros peníze nevydělal produkcí, ale spekulacemi, které mají na svědomí miliony obětí. To u mne není filantrop, ale gauner. A takový člověk, který rozvracel měny států, aby na tom zbohatl, v tom pokračuje svojí činností, kdy financuje své kolony žoldáků z „neziskovek“, kteří se snaží destabilizovat společnost, aby Soros mohl lovit. Takových, jako je Soros, je mnoho, Soros je však viditelný. Dříve jsme věděli, že med nám žerou komunisti, teď ty, kteří deformují svět ve svůj prospěch, neznáme, jen mnohé tušíme. Soros je tutový. S obsahem těch Orbánových bilboardů souhlasím. Takže přidám : „Soros mne, Soros!“. A pokud někdo obviňuje Orbána, že dehonestuje Žida, není to pravda. Sám Soros svou činností sebe dehonestuje. A je jedno, jestli je Žid, Eskymák, nebo Habán. To s etnikem nesouvisí.

A nakonec: V Rumunsku jsem i tentokrát s potěšením viděl rumunské toulavé psy, kteří jsou pro mne symbolem opravdové svobody. Že jsem jich viděl asi šest mrtvých na silnici, to je holt daň za to, že nemusí na krku nosit obojek. A tato věta by mohla být posláním tohoto článku.

Jirka B.

Diskusní téma: Už jsem z Rumunska doma, aneb co jsem cestou viděl

Rumunsko

matka | 14.07.2017

Viděla jsem pár snímků jz Rumunska od edné hasičky, která tam párkrát byla, naposledy před pár dny na dovolené. Zřejmě se pohybovala po vesnicích, horách, mezi postiženými lidmi,.... Život tam se musel vrátit o desítky let, ne-li o století (nejméně jedno) zpět.
Když se podíváme na film, kde se lidé radují po zastřelení Ceauceska, na dalších ze smrti pres. Kaddáfího, ruce hore po smrti Usámy,....atd. atd., ptám se, kdo si nad jejich smrtí zamnul a omyl ruce? Jak jsou na tom jejich země? Rozkvétají? Nebo jsou naprosto zdevastované?

Jó, že Trump něco nedopustí? Ale, ale - to bude další Dallas, nebo kde se střílelo? Eh, Ti Vaši vůdcové. A také naši. Jak směšné, ale vedoucí svět k "blbé náladě, ale defakto k záhubě. Pro kus žvance.
Myslíte, že na lidi někdo bude hledět? Zapomeňte.
Jo a kdyby volby mohly něco změnit, tak je zakážou.


Re: Rumunsko

Jirka B. | 15.07.2017

Děkuji za příspěvek, paní matko. V podstatě máte, podle mého názoru, pravdu.

Jirko B., každé proč

Jarka Jarvis | 13.07.2017

má své proto. Proč bylo v Rumunsku, a potažmo i v ČR, po revoluci mnohé rozkradeno, a postupem času zdevastováno? Nemá s tím náhodou, alespoň částečně, něco společného i to, že Ceausescu nad lidmi držel bič, oni toužili po svobodě, a když ji dostali, slepě se do ní vrhli - a neuměli s ní zacházet? Samo se to přece nezničilo, radioaktivita se tam sama nezavlekla. Nehledě k tomu, že "nobody can abuse you without your permission" (nikdo vás nemůže zneužívat bez vašeho svolení).

Rumunsko je členem NATO, a lze tudíž očekávat, že se po jeho území budou pohybovat vojenské posádky ostatních příslušníků. Za jakým účelem, je pouhá spekulace. Pokud se jim to ovšem nelíbí, mohou z NATO kdykoliv vystoupit.

Toulavých psů, kteří si - na rozdíl od lidí nemohou vybrat, v jakém systému chtějí žít, je mi líto. Ti totiž žijí v anarchii, kterou si mnoho lidí často plete se svobodou.

Re: Jirko B., každé proč

Jirka B. | 14.07.2017

Rumunsko, stejně jako Česko, nebylo rozkradeno "svými lidmi", ale povětšinou západními nadnárodními společnostmi za podpory místních "elit", které se za směšné ceny dostaly k vlastnictví.českých podniků. Jejich zájem nebyl tyto podniky revitalizovat, nýbrž je zlikvidovat. V Česku zmizely vyhlášené výrobny např. železárny a ocelárny (Kladno, Ostrava), stejně, jako tamní doly. V cukrovarnickém Česku zbyl snad jeden cukrovar a Česko je nuceno dovážet cukr. A jako bramborářská velmoc i brambory a mnoho dalšího jak zemědělského, tak průmyslového zboží, většinou předraženého šuntu. Dokonce i sklo a textil. O to se postaraly kvóty EU. Onehdá byl pořad v rádiu o dětských botách. Většinou jsou z dovozu nekvalitní, nebo kvalitní příšerně drahé. Tamní odbornice to odůvodnila tím, že v ČR se za socializmu vyráběl plný sortiment kvalitní a dostupné usně, ale výroba byla zlikvidována a useň se musí draze dovážet. To je obecně platný příklad. Nebylo v možnostech oblblých prostých Čechů tomu zabránit, když jejich "elity" na té devastaci kolaborovaly. Např. prezident Havel zlikvidoval zbrojní průmysl Československa v zájmu zbrojařů z USA, kteří se na Havlem uvolněný trh hned nacpali,za což má v Kongresu USA bustu. Ještě nyní loví M Albrightová pro svoji firmu okolo českého lithia. O zamoření Hunedoary a Mincie v Rumunsku radioaktivitou se zasloužili porevoluční zahraniční vlastníci tamních oceláren, kteří místo používaného uhlí z nedalekých rumunských dolů ve 100 km vzdálené Petrosani, dováželi radioaktivní a jinde neprodejné uhlí z Austrálie. Je vidět, paní Jarko, že jste daleko a nezažíváte situaci, kdy se z východní Evropy stávají novodobé kolonie a protektoráty. Jednou zničené se těžko nahrazuje, ale po čtvrt století drancování našeho průmyslu a zemědělství se, zaplaťť Pán Bůh, znovu odspodu začínají tvořit základy českého průmyslu a zemědělství navzdory překážkám byrokracie EU.
Jestliže jsme součástí NATO, myslím, že nemusíme být neustále konfrontováni s provokativními demonstracemi jeho síly, které je agresivně zaměřené a zacílené ke konfrontaci s Ruskem. Takovou militantní atmosféru jsem nezažil ani v dobách té nejstudenější války někdy před kubánskou krizí, ani jindy, kdy jsme byli součástí Varšavské smlouvy. Tady se NATO za čtvrt století posunulo o stovky kilometrů na východ na ruské hranice, Rusko na Západ ani o píď. A jestli chcete třeba argumentovat Krymem, já můžu věcněji a s větší váhou argumentovat např. Kosovem, že. Tedy kdo je agresorem?
Nevím, zda tu situaci zde nechápete, či chápat a vidět nechcete. Ale buďte si jistá, že pokud by došlo ke konfliktu mezi Západem a Ruskem, ani vy z toho živá nevyjdete. Je to zahrávání si z osudem lidstva a ten, kdo škrtá sirkami na benzínce, Rusko opravdu není

Já nechápu

Jarka Jarvis | 14.07.2017

jenom jedno: Jak je možné, že to došlo takhle daleko? Mám věřit tomu, že místní "elity" byly po listopadu 89 všechny zkorumpované? Kdo je zvolil? Kdo je volí teď? Kolik lidí chodí k volbám? To někdo může prodat pivovar nebo ocelárnu nějaké západní mocnosti jen tak? To nikdo nic nenamítal, nikdo neviděl do budoucnosti? Nebo to bylo každému fuk? Máte pravdu, že jsem daleko, ale vidím, slyším a čtu - a nejenom noviny, ale i dopisy od rodiny a přátel. Já jsem například nikdy nesouhlasila se vstupem do EU, který si občané ČR sami odhlasovali v referendu. Ano, jednou zničené se těžko nahrazuje, ale neškodí se zamyslet nad důvody, a proč se to stalo. No a co se světového konfliktu týče? Nemám obav; něco podobného by přece americký prezident a jeho rodina (na rozdíl od té baby Clintonové), nikdy nedopustil.

Re: Já nechápu

Jirka B. | 15.07.2017

Ano, došlo to tak daleko. Asi jsme byli naivní, a ti, co s námi sehráli betla tak protřelí. A dlouho jsme věřili, že to všichni myslí dobře a poctivě pro společnost, dokonce jiní si to myslí dosud a chodí vítat americké konvoje a radují se, že "potáhnou na Rusa". A ta Vaše narážka na Trumpa a Clintonovou, to je skvělá ukázka svobody, demokracie a politicko-společenské kultury americké společnosti. Tolik špíny kdy určitě jedna polovina lže a zkorumpovaní jsou všici, kdy "jednu polovinu hlasů dodalo Rusko a druhou Ukrajina", to je přece jasná ukázka, co zmůže jedinec proti aparátu. A k tomu světovému konfliktu: za Trumpa je světový konflikt možný, za Clintonové by byl pravděpodobný. Myslím, že jeho brzdu tlačí k podlaze Putinova asertivita a jeho snaha konfliktu zabránit.

Přidat nový příspěvek