Fidel a Kája jsou věční

27.11.2016 17:26

Fidel a Kája jsou věční

Měl jsem teď dvakrát příležitost se podivit nad trvanlivostí dvou osobností, Fidela Castra a Karla Gotta.

Oba dva mne provázejí, takřka co pamatuji. Oba už byli staří, když já byl ještě kluk.

Takže o nich dnešní „Pelé mele“.

No , Fidel tuhle umřel a já si vzpomněl na starý vtip z dob kubánské revoluce. Kubánci se hlásili k revoluci tím, že si nechávali narůst castrovský plnovous. Jede tedy Havanou autobus plný vousáčů-barbudos, jen jeden cestující je holobrad. Všichni se na něj vrhnou a chtějí ho lynčovat coby kontrarevolucionáře. Už mu jdou po krku, když tu holobrad rozepne poklopec ,  obnaží se a praví: „Kubánská revoluční tajná policie. Připravte si doklady ke kontrole!“.

A ještě jedna vzpomínka na Fidela. Tentokrát vůbec ne veselá. Pamatuji se, jak svět odpočítával v přímém přenosu poslední minuty do vypuknutí Třetí světové, tentokrát atomové války v době Karibské (Kubánské) krize. Bylo mi tenkrát deset a pamatuji se, jak Československá televize vysílala nepřetržitě bojové pochody o tom, jak „Sestoupili ze Sierry, Fidel Castro s nimi byl, odhodlaní muži smělí..“, které přerušovala jen informacemi o blížícím se zahájení světového válečného konfliktu. Tehdy jsem se moc nebál, spíše to bylo pro mne vzrůšo. Holt mladé tele se tygra nebojí. Nakonec válka nebyla,  Chruščev i Kennedy měli dost rozumu, aby si uvědomili, jakou hrůzu by spustili. Krizi vyřešili kompromisem a má generace přežila.

Podobná situace, z níž jsem už fakt měl veliký strach, byla v nedávné době, neboť Clintonová by ten rozum ke kompromisu neměla. Ta by fatální válku klidně rozpoutala.

A teď „Božský Kája“. Zase dostal Slavíka. Už ani nevím, kolikátého. Pamatuji se, jak  poprvé anketu Mladého světa vyhrál ve druhém ročníku. To mi bylo jedenáct. A letos zase. Holt je to fenomén.

A když už jsme u toho Slavíka, tak něco k zpěváku a skupině jménem Ortel. V obou kategoriích druzí. Myslím, že nenávist některých vůči nim jim zaručuje podporu pléna. Nechápu (nebo chápu a jeví se mi hloupou) hysterie, kterou ta skupina a zpěvák vyvolává u tzv. pravdoláskařů, sluníčkářů, dobroserů. Kdyby nebylo jich, nebyl by ani Ortel. Akce vyvolává reakci.

Ostatně Ortel reflektuje po svém situaci a ze stran dobroserů jsem, kromě nadávek, neslyšel žádný argument. Musí si ti „sluníčkáři“ zvykat, že lidé nejsou blbečkové a opravdu se nenechají věčně ohlupovat a urážet a vést na oprátce na porážku. A těch, kteří doposud mlčeli, je většina. Takže pokud nedá ta naštvaná většina svůj názor najevo do příštího roku jinak, možná bude Ortel, třebaže ne tak úplně za své umění, ale za názor, příští ročník první.

Jirka B.

Diskusní téma: Fidel a Kája jsou věční

Ještě doplněk

Jirka B. | 28.11.2016

U příležitosti úmrtí "Velitele" je jeho osobnost hodnocena. Většinou jako tyrana. Ale v šedesátých letech měl veliký ohlas jak doma na Kubě, tak i v socialistickém táboře, i když tam více méně u komunistické elity, než u publika, ale je nutno si uvědomit, že mnozí z představitelů současné věrchušky EU jím byly v 60.letech fascinováni a byl jím vzorem.
A sám jsem zažil i po roce 1989 při setkáních s Kubánci, že byl pro mnohé z nich obrovským a nefalšovaným hrdinou. O tom, že měl a asi i má na Kubě značnou podporu, svědčí i to, že ani před, ani po pádu podpory ze strany SSSR si Američané nedovolili ho násilně odstranit, i když se ať více méně otevřeně, nebo skrytě o to snažili..

Přidat nový příspěvek