Ze syrských migrantů osvobozeneckou armádu?

16.11.2015 17:02

Ze syrských migrantů osvobozeneckou armádu?

„Uprchlíky ze Sýrie, kterých přicházejí do evropských zemí statisíce, bychom mohli vycvičit, aby se z nich dala sestavit armáda, která „osvobodí“ jejich vlast.“, prohlásil nový šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski.

Na první pohled takový fakt dobrý cool nápad. Ale co na druhý?  Nesmysl!

Problém migrantů ze Sýrie, kteří zaplavili a dále zaplavují Evropu spočívá v tom, že podstatná část „migrantů ze Sýrie“ nejsou žádní migranti ze Sýrie, nýbrž migranti odkudkoli, za Syřany  z důvodu jejich „merklovské“ protéže se pouze vydávajících.

Pokud se jedná o migranty autentického syrského původu je evidentní, že jejich náboženské, politické a sociální portfolio je tak pestré, že není mnoho svorníků, které by zaručovali společný zájem a společný cíl takto složené „osvobozenecké“ armády.

Mezi syrskými uprchlíky se z náboženského hlediska nacházejí vyznavači militantního islámu ať sunnitského, tak šítského, umírnění muslimové všech muslimských sekt, hlavně alavité, syrští křesťané, kurdští zorastristé, kurdští křesťané, kurdští muslimové, judaisté, jezídé, ateisté a další. Právě tato náboženská pestrost, islámská náboženská netolerance a nenávistné sektářství je dělícím, nikoli spojujícím prvkem syrské společnosti a stejně tak syrské migrační vlny.
Co se týká politického složení syrské migrace, je podobně pestrá, jako je složení náboženské a je jím dosti určováno. Mezi migranty jsou uprchlíci před legitimní vládou Bašara Assada, uprchlíci před odpůrci vlády Bašara Assada, jsou zde uprchlíci stranící umírněné opozici i umírněné koalici (ale nikdo neví, kdo je umírněná opozice a koalice), jsou zde uprchlíci před militantními islamisty Islámského státu, Al Nusry a dalších seskupení a jsou mezi migranty i agenti a bojovníci militantního islámu. A politické složení jednotlivých skupin i uvnitř jednotlivých skupin je nestabilní a všelijak se účelově mění a přelévá, takže co platilo včera, nemusí platit dnes.

Co se týká sociálního složení syrských migrantů, je stejně pestré a to od chudáků po boháče, od válečných běženců po ekonomické parazity.

Jsem tedy opravdu velmi nedůvěřivý tomu, že z takto různorodé a nestabilní množiny migrantů o mnoha nekompatibilních podmnožinách by šla složit a vytvořit „osvobozenecká armáda“, ani nevím, proti komu by měla být nasazena. Proti IS? Proti Assadovi? Na podporu dosud jediné legitimní vlády B.Assada? Proti Rusům? Proti Američanům a jejich spojencům? Proti Turecku? Proti Kurdům?

Myslím, že výsledkem by bylo jen a jen vycvičení a vyzbrojení dalších nespolehlivých militantů v regionu.

Osobně vidím jediné možné pozitivní řešení v seriozním spojení všech upřimně protiislamistických sil v jednotnou koalici za účelem porážky IS a Al Nusry. To je podmínka číslo 1. Dále nastolení příměří mezi silami vládních vojsk B.Assada a ozbrojené opozice pod protektorátem velmocí a hlavičkou třeba OSN a uspořádání poctivých voleb  mezi širokým spektrem konstruktivních kandidátů. Výsledek voleb pak respektovat a zaštítit ho v rámci protektorátu velmocí silou jejich armád.

A co s těmi uprchlíky? Místo samopalů jim dát lopaty, místo tanků čerpadla na vodu a místo „pořadových“ a „taktiky“ je učit „orat“ a „sít“. A do Sýrie je vrátit jako armádu lidí schopných a ochotných pracovat a rekonstruovat svoji zdevastovanou vlast.

Jirka B.

Diskusní téma: Ze syrských migrantů osvobozeneckou armádu?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek