Pojmenujme letiště v Praze- Ruzyně Kašparovým letištěm

28.07.2016 20:35

Pojmenujme letiště v Praze- Ruzyně Kašparovým letištěm

Madla z cihelny plédovala na sjezdu amerických demokratů za kandidátku Clintonovou srovnáním českého zelí a Václava Havla. Prý je Václav Havel pro Clintonovou stravitelnější, než české zelí. Pro mne ne. Ono také jde o to, kdo to zelí připravoval. Není zelí jako zelí, není Hillary jako Monika.

To srovnávání V.Havla s českým zelím je, myslím, ale stejně poněkud zmatené,  vezmeme-li  ovšem v úvahu, že film o Madle z cihelny, který inspiroval maminku a tatínka nestorky americké politiky k pojmenování své dcerky, pochází z počátků zvukové kinematografie, tedy z hlubin historie, lze to jeho autorce shovívavě odpustit. Inu, proti věku není léku.

Kandidát republikánů Donald Trump má zřejmě na české zelí žaludek lépe stavěný. Jeho bývalá žena, za svobodna Zelníčková, mu dala dceru Ivanku, která se stává hvězdou jeho volební kampaně a miláčkem Ameriky.

Donald Trump boduje nejen svojí napůl českou dcerou, ale také tím, že říká věci po lopatě, tedy bez oblbování politickou korektností. Té „politické korektnosti“, jak se eufemisticky nazývá verbální ohlupování lidí pokřivováním a kriminalizováním tradičních termínů, mají už lidé dost. Budu tedy též politicky nekorektní.

Ono srovnávání Havla a zelí, které zaznělo na nominačním sjezdu amerických demokratů, mi připomnělo nesmyslnost pojmenování ruzyňského letiště Letištěm Václava Havla. Proč zrovna po něm? Co měl společného s letectvím? Je to úplně stejně uměle vykonstruované, jako byla Škodovka v podivných dobách "svatého nadšení" poplatně přejmenována na Závody Vladimíra Ilijiče Lenina, či ostravská Nová Huť „věnována“  Klementu Gottwaldovi. Takové poddanské lízání mrtvé papalášovy řiti .

Myslím, že by se mělo letiště , pokud už se má nějak jmenovat, nazývat nějak odůvodněně. Proto  do začátku  navrhuji přejmenování Letiště Václava Havla v prvním kroku  na Kašparovo letiště Praha- Ruzyně.  Tento název volím proto, aby stejně, jako při změně pohlaví, byl přechod lynulý, pozvolný, nenápadný a nešokoval. Tedy podle vzoru přeměny třeba mužského jména Rudolf Kuba na neutrální René Kubů, posléze na ženské Renáta Kubová. Takže podle tohoto vzoru pojmenování Letiště Václava Havla Praha-Ruzyně změnit nejprve na neutrální Kašparovo letiště Praha-Ruzyně a posléze na Letiště Ing. Jana Kašpara Praha-Ruzyně. To by mělo smysl.

Pro nezasvěcené: Ing.Jan Kašpar (20.5.1883-2.3.1927) český inženýr a pilot, průkopník české aviatiky

Jirka B.

Diskusní téma: Pojmenujme letiště v Praze- Ruzyně Kašparovým letištěm

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek