Pane vysoký komisaři UNHCR, co to tu kážete za nesmysly?

24.02.2016 21:12

Pane vysoký komisaři UNHCR, co to tu kážete za nesmysly?

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) spustil v ČR kampaň s názvem „Sami jsme byli uprchlíci”. Chce  touto kampaní vzbudit v našincích pocit viny, že jsme sami využívali dobrodiní uprchlické pomoci a přimět nás tak k otevřenosti k migrantské vlně..

Prý v debatě okolo migrační krize chce skrze příběhy lidí utíkajících z Československa v období komunismu upozornit na skutečnost, že jakmile jsou lidé nuceni opustit domovy, aby zachránili své životy a své blízké, nemají na vybranou.

Takže, pane komisaři, ano, z Československa vedly v minulých  přibližně 65 letech dvě migrační vlny. Po roce 1948 a 1968.

Tak jako v současné migrační vlně šlo většině emigrantů o hlavně ekonomické důvody, část emigrantů prchala před zákonem za kriminální činy, menší část prchala za hypotetickou svobodou a ještě menší část prchala před trestem, který jim hrozil za reálný odpor proti komunistickému režimu.

Tito lidé využili dobrodiní západní společnosti. A drtivá většina z nich na Západě zůstala i po roce 1989. Pokud tedy oni mají pocit potřeby vděku a potřebu jim poskytnuté pomoci oplatit, tak ať ji oplatí tam, kde nyní jsou.

Ti, kteří zde v Československu po roce 1948 a 1968 zůstali, a těch je drtivá většina, nedluží nikomu žádnou pomoc a nemusí mít žádné výčitky svědomí a potřebu se revanšovat. A to je i můj případ.

Mimochodem, pane vysoký komisaři, uvádíte ve svých agitkách tři dost pofiderní příklady. Jeden z uvedených migrantů byl problematická osobnost s kriminální minulostí, druhý prchal dost nepochopitelně v roce 1988, kdy každému soudnému člověku bylo jasné, že komunistický  režim je v koncích a třetí uprchlík také není až tak typický případ. Nemyslím si, že  by emigrace zrovna těchto tří názorných příkladů byla útěkem , kterým si uprchlíci zachraňovali život před politickou perzekucí režimem. A také se tito uprchlíci, když se Československo po roce 1989 stalo svobodnou zemí, nevrátili zpět do své vlast, což by bylo u nucených běženců logické.

Pane vysoký komisaři, ti našinci, na než ve své směšné a hloupé kampani apelujete, prožili namnoze velkou část svého života v totalitě a neutekli. Nešli tam, kde by měli vystaráno. Nespálili mosty a nenechali to tu na pospas komunistické zvůli. Prožili tu léta totality. Já třeba proto, že jsem tu byl doma a neviděl jsem důvod to tu vyklízet grázlům. Někteří z našinců kolaborovali, někteří byli v pasivní rezistenci, někteří v aktivním odporu. Znají totalitu a mají na ni čich. Proto je jejich postoj k migrantům, kteří jsou také zcela jiného ražení, než většina tehdejších emigrujících Čechoslováků, takový, jaký je.

Pane vysoký komisaři, nesnažte se nás balamutit a ohlupovat. Jen se ztrapňujete a zesměšňujete. Jsme pamětníci a víme své. Jak o situaci v letech 1948, 1968, tak i o té současné. Soudný člověk vám nenaletí.

Jirka B.

Diskusní téma: Pane vysoký komisaři UNHCR, co to tu kážete za nesmysly?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek