Kůň je lepší než žena

30.11.2015 11:19

Kůň je lepší než žena,

nepotřebuje věna, k životu mu stačí malá otýpka sena.

Tak nějak se s nadsázkou zpívalo u táboráků osamělých trempů.

Vzpomněl jsem si na to, když v jednom pořadu na jedné televizní stanici běžel dokument maďarských reportérů On the Spot o jednom kmeni v Etiopii.

Kmen pastevců krav, kteří se nazí toulají etiopskými pláněmi a pasou krávy. Mají.-li hlad či žízeň, střelí krávu šípem do cévy, do tykvové nádoby načepují krev, smíchají ji s nadojeným mlékem a to vše vypijí. Zbytek svých potřeb si nasbírají, nebo ukořistí. Mají ještě další zvyky. Například snoubence před svatbou několik dní bijí holí a plivají na ně, aby si zvykli na obtíže manželství. Nebo mají společenské kontakty, které spočívají v tom, že muži se nejdříve za pomocí lektvarů řádně vyzvrací a potom se pod vlivem drog navzájem snaží jeden druhého utlouct klackem. Někdy se jim to prý podaří. Nejen toto, ale i ostatní způsob života je dokonalým obrazem života v pravěku.

Ptali se reportéři jednoho z nich, toho novomanžele, zda je pro něj cennější manželka, nebo kráva a koho si více váží. Dlouze se zamyslel, šlohnul reportérce sluneční brýle a pak odpověděl, že krávy si váží více, protože za krávy si může koupit manželku, zatímco za manželku si krávu koupit nemůže. Logické.

Na záludné otázky, jako například, zda mu něco říká slovo Etiopie či Afrika, odpovídal negativně.

Ano, asi je to určitý extrém. Tito lidé mají své pláně a své krávy a žijí tak, jak žili jejich předkové po tisíciletí. Jen tenkrát nebyl ten kmen tak promořený virem HIV a také samopaly Kalašnikov AK-47 nebyly tak levné, jako jsou nyní. Za tři roky klesla jejich cena ze sedmi na dvě krávy.

Problém je v tom, že na jejich pláně mají zálusk jacísi investoři. Pláně zaberou, pastevce vyženou. A ti se bezprizorní vydají na cestu, která může skončit kdesi v Evropě, třeba v Praze.

A tak tito etiopští pastevci, spolu s beninskými neurochirurgy a  jadernými fyziky z Ouagadougou v Burkina-Faso třeba jednou budou kulturně obohacovat naši společnost.

Marně jsem se snažil představit, co může ten nahý muž s vychrtlou krávou zebu naší společnosti nabídnout. Pak mne to napadlo. Může být v Národním muzeu na Václavském náměstí kurátorem oddělení doby kamenné. Akorát ten kalašnikov si bude muset nechat po dobu služby v šatně.

Jirka B.

Diskusní téma: Kůň je lepší než žena

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek