Koho chleba jíš, tomu píseň zpívej

20.04.2016 19:11

Koho chleba jíš, tomu píseň zpívej

Zaznamenal jsem jakousi bouři na českém mediálním a společenském rybníku, kdy svědomí národa promluvilo a odsoudilo prezidenta Zemana.

Jakási Lenka Dusilová na jakési hudební akci lokálního významu (od Aše po Jablůnkov) pompézně zvané „Anděl“, podivně se kroutíc, vykoktala z lístečku odsudek prezidenta za to, že nás údajně posouvá na Východ. Bylo to v souvislosti  s návštěvou čínského prezidenta v Praze.

Jméno Lenka Dusilová jsem již někde slyšel, ovšem váhal bych na první pokus, zda je to prodavačka z místního konzumu, nějaká beachvolejbalistka, nebo zpěvačka. Takže zpěvačka. Neznám její zpěv, jsem asi jiná generace a ony přehršle současných českých hvězd okolo mne plynou celkem jako voda. Rozhodně to pro mne není žádná osobnost, která by mne přiměla si ji vážit pro její znalosti, schopnosti, či dovednosti.

Vznikla okolo toho bouře ve sklenici vody, prostě pro naše prostředí typický hluk, jaký vydává myš, která řve.

Osobně jsem ve sporu, zda má „umělec“ právo „vykřičet“ takovým způsobem  při určité jinak zaměřené události svůj politický názor, spíše na straně „ne“, ale našli se i tací, kteří si myslí, že „ano“ a dokonce onu Dusilovou pasovali na svědomí národa, morální etalon a odvážnou ženu.

Ale ,tu máš, čerte, kropáč! Ukázalo se, že ona bojovnice proti podlézání „komunistické“ Číně tam minulý rok vesele komerčně vystupovala jako česká tvář jakési reklamní kampaně na čínský mobilní telefon pojmenovaný Praha a dost si to pochvalovala. Asi to bylo pro takovou jednu z mnoha českých zpěvaček příležitost se nejen zviditelnit, ale asi i dost vydělat.

Proč tenkrát tato odvážná bojovnice proti komunistické Číně a jejich zdejším přisluhovatelům účast na akci neodmítla, nebo tehdy nevystoupila na koncertě a neodsoudila porušování lidských práv čínským režimem, proč nezamávala tibetskou vlajkou, proč neposlala vydělané peníze dalajlámovi a tak neukázala, že ten boj proti čínské totalitě nemyslí vážně?

Inu, když ona to byla asi lukrativní nabídka. Možná, že stejně lukrativní, jako to kroucení a blekotání na podiu „Andělů“.

Inu, jsou někteří, kteří koho chleba jí, tomu píseň zpívají. Dříve bylo pro takové poměrně jednoznačné pojmenování. Dnes, v rámci politické korektnosti se jim říká „svědomí národa“.

Jirka B.

Diskusní téma: Koho chleba jíš, tomu píseň zpívej

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek