Když neštěstí udeří, buď připraven (When Disaster Strike, Be Prepared)

02.04.2016 20:21

Když neštěstí udeří, buď připraven

Nedávno jsem psal, že jsem nainstaloval krbová kamna a začalo jaro. Takže to vypadalo tak trochu jako akce mimo čas. Pak na to žena kápla a řekla: „ To je fajn, máme nezávislé topení.“.

Ano, ne zcela, ale částečně jsou kamna součástí přípravy na situaci, až neštěstí udeří.

Taktéž nedávno jsem psal o tom, jak napadlo onehdá asi 15 cenťáků mokrého sněhu a byli jsme bez elektřiny. My přes noc, některé obce v naší oblasti i dva nebo tři dny. A být bez elektřiny, to znamená i bez světla, bez tepla, bez možnosti vařit, po nějaké době i bez vody a s tekoucí lednicí a mrazákem. A také bez kontaktů, bez možnosti nákupů atd.

Naše vyspělá společnost je velmi choulostivá, stačí 15 cm sněhu a můžete být bez základních životních potřeb.

A nemusí jít jen o sníh. Před pár lety jsme tu měli, ač bydlíme v kopci, záplavy, vloni dost drsné sucho. Matka příroda už nás má dost a tak nám to dává najevo.

A to, chtě, nebo nechtě, musím počítat i s rizikem“humánního“ nebezpečí, ať se jedná o případné konflikty mezi migranty a původní evropskou společností, či o riziko válečného konfliktu mezi Západem a Ruskem, eventuálně Čínou, který vůbec nelze vyloučit. Informace o nasazení jedné plně vyzbrojené americké brigády trvale na hranice Ruska je varující. Zvláště, když ty brigády budou celkem tři, což je asi 13 500 vojáků a 6 000 kusů vojenské techniky . K tomu 12 500 kusů vojenské techniky, které jsou do kontaktních oblastí přesunovány a tam deponovány pomocí tzv. dragounských jízd. Estonsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Ukrajina, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko.

Je pochopitelné, že ruské vojenské velení oznámilo, že posilování armád NATO v blízkosti svých hranic nemůže nechat bez povšimnutí a bude reagovat asymetrickou odpovědí.

Česko a Slovensko není v první linii, ale jsme v kontaktním zápolí a na transportních trasách.

Je na čase se připravovat na případné „ neštěstí“. Zajistit si nezávislé zdroje vody, tepla a světla, určité množství trvanlivých potravin a balených nápojů, promyslet si evakuační zavazadla a vědět, co je jejich obsahem, zajistit si dostatečnou zásobu potřebných léků, vyzkoušet si „kempování“ pod stanem a ve spacáku, vaření v kotlíku na ohni, zopakovat si zásady první pomoci, branné výchovy a civilní ochrany, vědět, že při evakuaci je potřeba malé děti vybavit neztratitelnou cedulkou s jejich nacionále pro případ rozdělení rodin, je potřeba vědět, co s domácími zvířaty, je potřeba vědět, jak zabezpečit opouštěný domov. Jo a také zápalky a zapalovač . I nějaký krumpáč, rýč a lopata se hodí. A ani to nemusí být reminiscence na to, že Praha vytypovala pro případ "neštěstí" nedávno tři parcely na hromadné hroby pro tisíce až desetitisíce těl v Bohnicích, v Hloubětíně a na Bohdalci.

Možná, že si mnozí myslí cosi o tom, že jsem šílenec, malující čerta na zeď. Možná, že bych si to před pár lety myslel také.

Za poslední tři roky jsem zažil vodu tlačící se v přízemí našeho domu skrz podlahu. Zažil jsem pár dní a nocí bez elektřiny, kdy byla zima a tekla lednička. Zamotal jsem se do masy migrantů, která paralyzovala vloni v září Budapešť a dálnici mezi Maďarskem a Rakouskem. A před rokem se po dálnici okolo nás přesunovala dvakrát americká obrněná "dragounská jízda".

Z toho všeho jsem si udělal závěr, že je nutné, až neštěstí udeří, být připraven.

Když žádné nebezpečí neudeří, pak tím jen lépe. Je potřeba uvedeným neštěstím předcházet a aktivně bránit jejich riziku. Ale rozhodně je nepodceňovat a být připraven.

Jirka B.

Diskusní téma: Když neštěstí udeří, buď připraven (When Disaster Strike, Be Prepared)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek