„Každý z těch mužů musí být v sedle doma,

01.03.2016 11:07

„Každý z těch mužů musí být v sedle doma, s koněm projet, dojet, i když hoří Arizona“, zpívá se v jedné C & W písničce a mně se ten text vždy vybaví, když vidím nějaké dokumenty ze života a práce řidičů trucků a kamionů ať na vyprahlých pláních Austrálie, nebo na ledových cestách kanadské pustiny.

A včera se mi vybavila ta písnička také. Měl jsem odpoledne nějaké nutné  pojížďky mezi domovem, Prahou a Říčanami.

Vyjel jsem, bylo mírně nad nulou a dost fest pršelo. Do Prahy to šlo, vyřídil jsem pochůzky rychle a  vyrazil zpět via Říčany. Teplota klesla na nulu a začalo hustě sněžit. Dálnice se pokryla břečkou, pruhy zmizely a auta se prodírala kupředu tak maximálně osmdesát. Odbočka na Říčany byla tradičně „štau“ a tak jsem vyjel na Všechromy a jel přes Světice. Najednou bylo o 10 cm sněhu více a auta klouzala tak rychlostí 20-40 km/hod a příkopy se začaly plnit těmi, kteří neměli pokoru. Ale auta v příkopech měla i svojí výhodu. „Čím více je aut v pankejtu, tém méně je jich na silnici!“, praví jedna „černá“ lidová moudrost.

Přesto, že jsem jel opatrně, docela jsem se vybál, ale nakonec jsem se vrátil domů bez újmy.

Za okny chumelilo stále více a stále většími vločkami a za chvíli byla zem, ploty i stromy obaleny sněhem. Sedl jsem si k televizi, v chaloupce teplo u kamen. Před osmou blik a tma. Byli jsme bez proudu. K užitku přišly svíčky a akumulátorové svítilny, ale hledejte je potmě. Za hodinu blik a elektřina šla. A za hodinu blik a elektřina nešla až do brzkého rána. To už pomalu začala “pouštět“  lednička a vkrádat se na má záda mráz, zima a chlad. Sice topíme plynem, ale regulace kotle je elektrická, takže bez proudu ani prd.

Nyní už je to u nás v pořádku, ale v okolí je dost lokalit bez proudu, je vyhlášena kalamita a energetici mají kalup.

A tak jsem si v tu chvíli, kdy jsme byli ani ne moc dlouho bez elektřiny, uvědomil, jak jsme , tedy nejen my, ale i celá naše společnost, zranitelní. Pár přehrad, pár elektráren a pár sloupů vysokého napětí vniveč a celý společenský systém se rozvrátí. A při současné přesnosti inteligentních bomb a raket různého doletu to není asi žádný problém. To jen připomínám těm hloupým, naivním, či zainteresovaným, kteří nepředvídavě mávají z mostů dragounským jízdám, které přemísťují tisíce kusů obrněné techniky pro desetitisíce vojáků do míst potenciálního vojenského konfliktu ze skladů za oceánem a v západní Evropě na hranice Ruska Od Estonska po Rumunsko. A to válčiště by bylo i tady u nás.

A současný výpadek elektřiny je jen prkotná ukázka toho, co by v megapodobě tento konflikt přinesl nám civilistům.

Jirka B.

Diskusní téma: „Každý z těch mužů musí být v sedle doma,

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek