„Elity“ a demokracie

10.12.2015 11:21

„Elity“ a demokracie

Jsem vědom toho, že principem demokracie je rozhodování a řešení problémů na základě akceptace většinového názoru příslušníků obce.

Neustále jsem však skupinou samozvaných „elitářů“ a jim poplatných mainstreamovými medii  přesvědčován, že tomu tak není. Tito „elitáři“ a tato jim poplatná media mne vehementně ujišťují, že oni jsou ten okruh vyvolených, kteří sami a nejlépe vědí a  určují, co je správné a co není, co je demokratické a co není podle toho, jak se to hodí právě těmto „elitám“.

Ve Francii zvítězila Národní fronta, v Polsku Právo a spravedlnost, v Česku byl zvolen prezident Zeman. Demokraticky, hlasem lidu projeveným v přímých a rovných volbách. Přesto „elity“ prostřednictvím jim poplatných medií chrlí akuzace a dehonestace, že zvítězil extremistický populizmus.

O intelektuální a morální úrovni a sociálním cítění těch samozvaných „elit“ svědčí hned dvě chyby v jedné větě.

Extrém je už z překladu něco okrajového, takže nejpočetnější názor už z principu Gaussovy křivky nemůže být extrém.  A pohrdlivá a bezdůkazná schopnost označit názor většiny za jakési obluzení podbízivými sliby populizmu, je evidentní „elitářské“ pohrdání demokraci, jejími principy a jejími nositeli.

A to je zvláště pikantní tím, že se právě tyto „elity“ neformálně i formálně pasují za jediné správné demokraty a ochránce demokracie.

Předpokládal bych, že za nedemokratické a extremistické  usurpování moci by bylo možno označit situaci, kdy by se uvedené subjekty, tedy Národní fronta, Právo a spravedlnost, či prezident Zeman zmocnili své moci násilím, podvodem, korupcí, či dosazením nějakou „soukromou vyšší“ mocí. A to se nestalo. Jejich pozice je reflexí demokraticky projeveného názoru většiny.

Myslím, že pravdou je pravý opak tvrzení „elit“. Extremistické jsou právě ty samozvané, či někým tajemným uměle dosazené „elity“, které mají ústa a jim poplatná masmedia plná demokracie, ale jejich arogantní počínání a nerespektování jim nevyhovujícího většinového názoru je přibližuje na hranici politického pučistického gangsterizmu.

Jirka B.

P.S. Vážím si opravdových elit a ctím jejich společenský význam. Proto ty samozvaně dosazené arbitry činů a názorů společnosti uvádím pro odlišení v uvozovkách.

Diskusní téma: „Elity“ a demokracie

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek