Chceš být „in“? Volej: „Fuj palmový olej!“

15.12.2015 19:41

Chceš být „in“? Volej: „Fuj palmový olej!“

Hned po Rusku a xenofobech je pro „svobodný svět“ třetím největším nepřítelem lidstva palmový olej.

Zabíjí svými nasycenými kyselinami miliardy lidí a vypalováním jihoasijských pralesů začuzuje planetu a ničí orangutánům jejich teritoria. Alespoň podle soustředěné globální mediální kampaně.

A já se ptám, zda je to tak, zda ony kampaně  se opravdu bijí za naše zdraví a za ta orangutánská  pralesní teritoria, nebo je to jen běžný dobře maskovaný konkurenční boj producentů rostlinných olejů?

Hlavní zdroje tradičních rostlinných olejů jsou sója, řepka a slunečnice. V posledním desetiletí se však na trh s rostlinnými oleji vehementně cpe „nový“produkt, tedy palmový olej.

Problémem je, že největšími producenty tradičních rostlinných olejů jsou producenti „západní“, tedy hlavně USA a EU a producenty dravého nového  palmového oleje producenti asijští, tedy Čína, Indonézie a Malajsie.

Nástup levného a poměrně vysoko výnosového  a vysoko výnosného palmového oleje je velkou konkurencí pro tradiční rostlinné oleje a připravuje tradiční „západní“ producenty o jejich dosavadní zisky.

A to je, myslím, hlavním důvodem oné tvrdé antikampaně proti palmovému oleji.

Tato kampaň je spolehlivě zaměřena na dvě chytlavá témata, tedy na zdraví a ekologii. Hlavními argumenty je zdraví škodlivost palmového oleje a ekologické škody páchané vypalováním pralesů při rozšiřování pěstebních ploch palmových plantáží.

Co se týká zdravotní škodlivosti palmového oleje, argumentace je soustředěna do úderné věty typu „Palmový olej je zabiják lidstva !“. Co na tom, že takovýto argumentační komprimát není až tak úplně pravdivý, že problém je daleko  košatější a složitější. Ale na takovouto jednoduchou drsnou údernost „lidstvo“ slyší.

Co se vypalování pralesů týká, je tento problém také širší a delší. Jednak ne každý požár pralesů v Indonézii je způsoben umělým vypalováním. A i při umělém vypalování pralesů musíme mít na zřeteli, že se tak děje v ekonomickém zájmu místních. U nás takovéto mýcení  a žďáření pralesů probíhalo také, ale ve staletích čerstvého středověku, takže u nás si tuto „vinu na devastaci původní přírody“ vzali na sebe naši prapředkové a my již máme v naší kulturní krajině vystaráno. V Americe tato kultivace probíhá posledních pět set let, jen místo orangutánů přišli o svá teritoria Indiáni. A nejen pralesy, ale i aljašská krajina je plundrována dosud, jen se o tom nedělají takové kampaně.

A jak to podle mne dopadne? Až se dostanou k palmovému lizu zavedené „západní“ nadnárodní společnosti, náhle se zjistí, že palmový olej je docela zdravý a pro lidstvo pravým požehnáním, neboť ekonomicky příznivě vyřeší světový hladomor. A co se pralesů týká, vyhradí se k co nejpřísnější nejlépe mezinárodní vojenské ochraně pár set hektarů původního pralesa a ze zdejší do nich soustředěné populace orangutánů se udělá turistická atrakce.

A kdy to bude? Až bude dost vypáleno a ti asijští diktátoři, kteří to drancování dovolili, budou svrženi nějakou tou barevnou, či podzimní revolucí.

Jirka B.

Diskusní téma: Chceš být „in“? Volej: „Fuj palmový olej!“

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek