Re: Už to musím vyplivnout

Jirka B. | 17.11.2020

Paní Jarko, nemyslím si to, že by důvodem tohoto stavu byla neochota přijmout nějaké rady, či pomoc od emigrantů. Ze svého postavení v letech 1990-1992 jsem měl možnost se s mnoha setkat a zkušenost byla tristní. Ti "experti" měli většinou zájem nás oblbnout a obohatit se, nebo to byli absolutní jelimani, kteří se absolutně neorientovali. Tehdy jsem říkal, že nejlepší univerzita je Atlantický oceán, neboť z USA odletí zkrachovalý nýmand a na Ruzyni přistává "Expert". Několik příkladů.Emigrant z USA,odvolávající se na příbuzenství s Frištejnským po mně chtěl darovat pár milionů na zřízení sítě fitek, kde bude propagovat zdravý styl života a také náš ústav. Další chtěl, tuším, že z Německa, abych pro něj uspořádal veletrh a zařídil mu TV stanici s teleshoppingem sportovních a zdravotnických potřeb. Ten byl dokonce tak štědrý, že za ty miliony nabízel nějaký malý procentní podíl. Další mi sice bezplatně, ale o to usilovněji nabízel ze Švýcarska rady, jak potlačovat drogové závislosti. Několik měsíců mi tento emigrant-lékař posílal instrukce, jak nalákat dealery do školních budov, tam je zamknout a zmlátit. Ale nebyli to jen emigranti. Expert WHO přijel na týden, aby u nás expertně na míru vyrobil střednědobý plán prevence šíření viru HIV. Byl to americký homosexuální černoch, hned po příjezdu si vyžádal informace, kde je nejbližší automat na prezervativy a nejbližší gay club a na týden zmizel. Před odjezdem předal jednostránkový zcela nepoužitelný konfekční spisek a zase odletěl dál. Nejhorší bylo, že někteří zapálení úředníci na ministerstvu zdravotnictví vyžadovali, aby se podle toho blábolu postupovalo. Byl přece od experta z Ameriky. Jediná organizace se kterou se mi podařilo rovnoprávně a úspěšně spolupracovat byl americký Name´s project, se kterým se nám podařila nezištně uspořádat sice až moc "americká", ale celkem úspěšná kampaň. Ten "svobodný a demokratický" svět by neměl být tak namyšlený a neoplývat hraběcími radami, když, jak se ukazuje třeba i v souvislosti s koronakrizí, je to v podstatě panák na hliněných nohách, podpíraný ne tak pravdivou barnumskou PR. Není to vzor, má dost svých problémů, o které alespoň já nestojím. Není to univerzální vzor. Dokonce si myslím, že mnohé z problémů, o kterých v článku píši, jsou sem z těch "expertních" zemi přímo importovány. A záměrně, protože nás zneužily a přistupují k nám, jako k nerovnoprávné kolonii.
Takže to je můj názor na Váš názor.
Přeji Vám hodně zdraví.
Jirka B.

Přidat nový příspěvek